Menu strony

Rok szkolny 2016/2017

Nasza szkoła

Projekty i programy

Dokumenty

Dla rodziców

Rzecznik praw dziecka

Współpraca

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kategorie artykułów

Licznik odwiedzin

Odsłon : 1475372
Od grosika do złotówki PDF Drukuj

EDYCJA 2016

Bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki zakończyły się w grudniu 2016 roku. Był to projekt z zakresu edukacji finansowej oraz bezpieczeństwa dla uczniów klas drugich i trzecich. Było to dla uczniów klas drugich i trzecich bardzo ważne doświadczenie w dziedzinie samodzielnego podejmowania decyzji o zarabianiu, oszczędzaniu i racjonalnym wydawaniu pieniędzy oraz gospodarowaniu innymi zasobami. W programie poruszane były kwestie szeroko pojętego bezpieczeństwa związanego z finansami i zagadnienia dotyczące bezpiecznych zachowań w różnych warunkach życia dnia codziennego i w sytuacjach nadzwyczajnych.

 

LINK DO ALBUMU

Bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki trwać będą jeszcze cztery miesiące. W trakcie zajęć uczniowie klas III będą poznawać m.in. takie pojęcia jak: zakupy, waluta, euro, ubezpieczenie, mienie.

Poznają również wieloznaczność pojęć:

bogactwo,

skarby,

marzenia,

osiągnięcia,

finanse,

saldo,

oprocentowanie.

Utrwalą wiedzę dotyczącą rozważnego dokonywania zakupów, bezpiecznego przechowywania pieniędzy, wpływu reklamy na zachowanie konsumenta, przeliczanie pieniędzy.

Realizacja projektu oparta będzie na zastosowaniu metod i technik aktywizujących polegających na: zabawach, działaniu, przekazie słownym ,grach dydaktycznych, obserwacji, pomiarze i twórczym rozwiązywaniu problemów.

 

 

 

 

4 marca 2016 roku odbyła się inauguracja projektu edukacji finansowej i bezpieczeństwa   "Od grosika do złotówki" sfinansowanego  ze środków Fundacji PZU oraz Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Spotkanie prowadziła  pani Anna Zawadka z Banku Spółdzielczego w Sztumie, która wprowadziła dzieci w świat finansów pokazując  historię pieniądza. W czasie realizacji projektu "Od grosika do złotówki" uczniowie klas drugich doskonalić będą procesy poznawcze, kształtować nawyki oraz postawy warunkujące sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć o pieniądzu, zarabianiu, racjonalnym wydawaniu pieniędzy, oszczędzaniu, trafnym przewidywaniu i sposobach unikania różnych ryzykownych sytuacji. Wprowadzane będą pojęcia związane z edukacją finansową oraz zakresu bezpieczeństwa. Realizacja projektu trwać będzie  10 miesięcy, w trakcie których uczniowie podróżując po planetach z Grosikiem zdobędą wiedzę, umiejętności i doświadczenie potrzebne im do samodzielnego, bezpiecznego podejmowania decyzji o formie oszczędzania i gospodarowania własnymi zasobami. W trakcie galaktycznej podróży nauczyciel wraz z uczniami odwiedzi następujące planety: Grosik, Portfelik, Skarbonka, Zabawka, Parasol, Zabawka. Przygotują Grosikową majówkę, posłuchają Grosikowych wspomnień, przeanalizują Grosikowe oszczędzanie i zorganizują Grosikowe wędrówki.

 

Koordynator: Danuta Rozenberg2c

 

 

15 stycznia 2014 roku odbyła się inauguracja projektu edukacji finansowej i bezpieczeństwa "Od grosika do złotówki" sfinansowanego  ze środków Fundacji PZU oraz Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.  Spotkanie prowadziła  pani Danuta Chętnik z Banku Spółdzielczego w Sztumie , która wprowadziła dzieci w świat finansów.

W czasie realizacji projektu  "Od grosika do złotówki" uczniowie klas drugich doskonalić będą procesy poznawcze, kształtować nawyki oraz postawy warunkujące sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć o pieniądzu, zarabianiu, racjonalnym wydawaniu pieniędzy, oszczędzaniu, trafnym przewidywaniu i sposobach unikania różnych ryzykownych sytuacji. Wprowadzane będą pojęcia związane z edukacją finansową oraz zakresu bezpieczeństwa. Realizacja projektu trwać będzie  10 miesięcy, w trakcie których uczniowie podróżując po planetach z Grosikiem zdobędą wiedzę, umiejętności i doświadczenie potrzebne im do samodzielnego, bezpiecznego podejmowania decyzji o formie oszczędzania i gospodarowania własnymi zasobami. W trakcie galaktycznej podróży nauczyciel wraz z uczniami odwiedzi następujące planety: Grosik, Portfelik, Skarbonka, Zabawka, Parasol, Zabawka. Przygotują Grosikową majówkę, posłuchają Grosikowych wspomnień, przeanalizują Grosikowe oszczędzanie i zorganizują Grosikowe wędrówki.

 

Koordynator: Izabela Zaboronek


 

W podróż na planetę Grosik wyruszyła klasa IIa. Kosmiczną podróż rozpoczęli od poznania banknotów i monet oraz dowiedzeniu się, co to jest awers i rewers monety, nominał oraz bilon. Dzieci wykonały pracę plastyczną " Moja kosmiczna podróż na planetę Grosik" oraz rysowały portret Grosika.

Koordynator: Izabela Zaboronek

 

 

 


 

Podróż na planetę Grosik - przygodę z edukacją finansową rozpoczęła klasa IIc. Uczniowie poznali banknoty i monety. Wspólnie rozwiązywali zadania polegające na liczeniu pieniędzy. Następnie ?wyruszyli? w podróż na planetę ?Grosik?- rysowali portret Grosika w kosmosie.

 

Oto Grosik w kosmosie. Portret Grosika i jego kosmiczną podróż przedstawili uczniowie klasy IIc i IId.

 

 

 


 

Klasa II d wyruszyła w kolejną podroż z Grosikiem. Tym razem wybrała się na planetę Skarbonka. Przewodnikiem w podróży była pani Anna Sokalska, która pracuje w Banku Spółdzielczym w Sztumie. Pani Anna przygotowała prezentację dzięki której dzieci dowiedziały się skąd wzięły się pieniądze, jakie są  sposoby oszczędzania i dlaczego warto oszczędzać. Dzieci po raz pierwszy wypełniały przekaz pieniężny. Nie było łatwo - ale uczniowie wykonali to zadanie celująco! Pielęgniarka szkolna zapoznała dzieci z zasadami prawidłowego odżywiania.  Każdy wypełnił piramidę żywieniową zgodnie z uzyskanymi informacjami. Dobrze mieć wiedzę na temat oszczędzania i dbania o swoje zdrowie.

 

Koordynator: Izabela Zaboronek

 


kl. IIe

 Klasa IId korzystając z pięknej pogody wybrała się na majówkę. Dzieci rysowały pracę na temat; ?Jak bezpiecznie spędzać czas?.


2014/2015

27 października klasa III a była na wycieczce w Banku Spółdzielczym w Sztumie.

 

Pierwsze zajęcia odbyły się w sali konferencyjnej, siedzieliśmy w wygodnych fotelach i oglądaliśmy prezentacje dotyczącą historii pieniądza, oszczędzania i roli banków. Można było wygrać różne nagrody za prawidłowe odpowiedzi na temat banku. Potem zwiedzaliśmy bank, obserwowaliśmy pracę kasjerek, przeliczaliśmy banknoty, zwiedzaliśmy gabinet pana prezesa i nawet siedzieliśmy w fotelu prezesa banku. Następnie byliśmy w skarbcu. Wycieczka nam się bardzo podobała.

 


SZKOLENIE

 

 

Od  stycznia 2014 roku uczniowie naszej szkoły  przystąpili już po raz trzeci do realizacji ogólnopolskiego projektu z zakresu tematyki edukacji finansowej i bezpieczeństwa "Od grosika do złotówki". Celem tego przedsięwzięcia było wprowadzenie dzieci w świat finansów, kształcenie umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji o zarabianiu, oszczędzaniu, racjonalnym wydawaniu pieniędzy, gospodarowaniu własnymi zasobami oraz bezpiecznym zachowaniu się. Podróżowali po Galaktyce Finansów. Każdy uczeń był zaopatrzony w przewodniki galaktycznej wyprawy i czapeczkę. Do jego realizacji zaangażowani byli również rodzice uczniów, którzy aktywnie włączali się do wykonywania zadań wynikających z projektu

Podczas podróży z Grosikiem ? przewodnikiem międzygalaktycznej podróży, dzieci poznawały m.in. nominały i wartość pieniędzy, sposoby ich zarabiania, racjonalnego wydawania oraz oszczędzania. Posługiwały się pojęciami z zakresu terminologii finansowej, takimi jak: moneta, banknot, awers, rewers, lokaty terminowe, karta płatnicza i inne. Poruszane były tematy związane z bezpieczeństwem tj. sposobami bezpiecznego spędzania czasu wolnego, bezpiecznych zabaw, drogi do i ze szkoły, zdrowego odżywiania.

W swoich ?Dziennikach podróży? uczniowie odnotowywali cele wyprawy,                        rozwiązywali krzyżówki i liczne zadania matematyczne, czytali listy od Grosika, tworzyli własne teksty do komiksów oraz kolorowali obrazki. Piosenka ?Od grosika do złotówki?  towarzyszyła im każdego dnia podróży.

Zajęcia uatrakcyjniały liczne materiały typu: czapeczki, segregator ?dziennik podróży?, identyfikatory, zestawy monet i banknotów, plakaty, kolorowe obrazki, duża rakieta, papierowa skarbonka itp.

Propozycje ćwiczeń i zabaw zachęcały uczniów do aktywności, pobudzały ich ciekawość oraz sprzyjały zdobywaniu wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji finansowej.

Nasi uczniowie zachwyceni byli finansową, kosmiczną podróżą, aż żal było im już tę podróż zakończyć?

Koordynator: Izabela Zaboronek


PREZENTACJA


 


2015


Dnia 15.01.2015 r nastąpiło uroczyste rozpoczęcie realizacji programu z edukacji finansowej " Od grosika do złotówki". Program ten będzie realizowany w klasach drugich. Tematykę programu przybliżyła uczniom p. Chętnik z Banku Spółdzielczego w Sztumie.

 


ZAJĘCIA W KLASACH DRUGICH

 2015/2016

ZAJĘCIA W KLASIE 3A

 

 


ZAJĘCIA W KL. 3C

  

SPOTKANIE Z P. KORNELIĄ MATERNICKĄ

 

 


PODSUMOWANIE

Jako podsumowanie kolejnej edycji programu "Od grosika do złotówki" klasy trzecie wykonały gazetkę multimedialną -biorąc jednocześnie udział w konkursie na gazetkę miesiąca i zdobywając III miejsce.