Menu strony

Rok szkolny 2016/2017

Nasza szkoła

Projekty i programy

Dokumenty

Dla rodziców

Rzecznik praw dziecka

Współpraca

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kategorie artykułów

Licznik odwiedzin

Odsłon : 1525246
W Biskupinie PDF Drukuj

zdjęcia

22 grudnia 2016 r. klasy 4 c oraz 4 e pojechały do Biskupina, by przygotować pierniczki, bułeczki, wykonać piękne stroiki i zasiąść do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Na początku wszyscy wysłuchali prelekcji na temat dawnych staropolskich zwyczajów i obrzędów wigilijnych. Dla niektórych nowością była informacja, iż zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec. Wcześniej stawiano w domu snop zboża, który miał przynieść szczęście domownikom. Adwent był czasem, kiedy przestawano pracować w polu, gdyż przesąd mówił, że jeżeli się tego nie zrobi, to ziemia w przyszłym roku nie wyda plonów.

Następnie wszyscy wspólnie śpiewali kolędy oraz pastorałki. Najwięcej emocji wywołało pieczenie pierniczków oraz bułeczek. Uczniowie przy wspólnym stole wykonywali również podłaźniczki. To gałązki drzew (jodła, świerk lub sosna), które często zdobione były jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, słomianymi gwiazdkami, wstążkami i przede wszystkim światami, jak nazywano kolorowe krążki opłatków. Lud wierzył w ich magiczną moc przyczyniania się do urodzaju i zapewniania powodzenia. Stroiki te wieszano w dzień Wigilii. Zawsze robił to gospodarz.

Po wyczerpującej pracy wszyscy łamali się opłatkiem, składając sobie życzenia. Następnie zasiedli do kolacji wigilijnej. Pełni pozytywnych emocji wieczorem i bezpiecznie wrócili do swoich domów rodzinnych.