W Biskupinie PDF Drukuj

zdjęcia

22 grudnia 2016 r. klasy 4 c oraz 4 e pojechały do Biskupina, by przygotować pierniczki, bułeczki, wykonać piękne stroiki i zasiąść do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Na początku wszyscy wysłuchali prelekcji na temat dawnych staropolskich zwyczajów i obrzędów wigilijnych. Dla niektórych nowością była informacja, iż zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec. Wcześniej stawiano w domu snop zboża, który miał przynieść szczęście domownikom. Adwent był czasem, kiedy przestawano pracować w polu, gdyż przesąd mówił, że jeżeli się tego nie zrobi, to ziemia w przyszłym roku nie wyda plonów.

Po wyczerpującej pracy wszyscy łamali się opłatkiem, składając sobie życzenia. Następnie zasiedli do kolacji wigilijnej. Pełni pozytywnych emocji wieczorem i bezpiecznie wrócili do swoich domów rodzinnych.