Menu strony

Rok szkolny 2016/2017

Nasza szkoła

Projekty i programy

Dokumenty

Dla rodziców

Rzecznik praw dziecka

Współpraca

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kategorie artykułów

Licznik odwiedzin

Odsłon : 1525205
Gratka dla wielbicieli historii i ...komiksów PDF Drukuj

więcej zdjęć

Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944

Wilcze tropy. Żelazny

Do naszej szkolnej biblioteki trafiła seria publikacji opisujących

losy nastoletniego chłopca podczas wojennej pożogi.Scenariusze

komiksów zredagował Tomasz Robaczewski. Opracowanie graficzne przygotował Hubert Ronek. Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944 składa się z cyklu komiksów, które w dostępny sposób opowiadają o trudnych kartach historii Polski.

Opowieść zaczyna się w połowie września 1939 roku w Grodnie. Tam główny bohater - Antek Srebrny bierze udział w obronie rodzinnego miasta. Po kapitulacji Grodna Antek pada ofiarą pierwszej deportacji obywateli polskich daleko na wschód Rosji. Trafia do Kazachstanu. Mimo młodego wieku Antek zostaje aresztowany i skazany na pobyt w prawdziwym "piekle na ziemi" - sowieckim obozie pracy (łagrze). Dzięki pomocy jednego z więźniów udaje mu się uciec i - wzorem autentycznej historii Witka Glińskiego - wydostać z ZSRS. Skrawek wolnej Polski Antek odnajduje w Syrii, w szeregach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Wraz z nią bierze udział w jednej z najważniejszych batalii w Afryce Północnej- obronie twierdzy w Tobruku. Na tym nie kończy się jego odyseja. Antek - już jako żołnierz 2. Korpusu Polskiego - trafia do Włoch, gdzie uczestniczy w zwycięskiej bitwie o klasztor Monte Cassino. Jego długa droga do wolnej Polski kończy się we Włoszech latem 1944 roku... z nadzieją na dalszy ciąg.

Czytelników, którym spodobała się historia Antka Srebrnego zachęcam także do przeczytania komiksu pt. "Żelazny" - Zdzisława Badocha. Scenariusz publikacji opracował Sławomir Zajączkowski, rysunki wykonał Krzysztof Wyrzykowski. Czy "Żelaznemu" uda się dotrzeć na kolejną koncentrację? Czy partyzanci z wołkowyskiej grupy "Boa" dołączą do szwadronu "Żelaznego"? Ile posterunków milicji można rozbić jednego dnia? Dowiecie się z lektury piątego zeszytu poświęconego Żołnierzom Wyklętym komiksowego cyklu "Wilcze tropy", przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.